Haber

Fukuşima sızıntısında mesleki ihmalle suçlanan eski TEPCO yöneticileri beraat etti

2011 Fukuşima nükleer sızıntısını önlemede mesleki ihmalle suçlanan Japonya’daki fabrika işletme firmasının eski yöneticileri beraat etti.

Mart 2011’de Japonya’nın kuzeydoğusunda meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından Fukushima In-Dai Nükleer Santrali’ndeki sızıntının ülkede yankıları devam ediyor.

Tokyo Yüksek Mahkemesi’ndeki duruşmada, Japon hükümetinin 2008 yılında firmaya sunduğu uzun vadeli deprem risk tahmin raporu doğrultusunda firmanın önlemleri sorgulandı.

Savcıların her bir yönetici için 5’er yıl hapis cezası talep ettiği davada, sanıkların ofisinde bulunan eski Tokyo Electric Power (TEPCO) yöneticileri suçsuz bulundu.

Yüksek Mahkeme, bölge mahkemesinin 2019’da TEPCO’nun eski müdürlerinin fabrikayı vuran devasa dalgaları tahmin etmede mesleki ihmalleri olmadığına dair kararını onadı.

Karar doğrultusunda eski TEPCO lideri Katsumata Tsunehisa ile Takekuro Ichiro firmasının eski başkan yardımcıları ve Muto Sakae söz konusu suçlamalardan beraat etti.

Risk değerlendirmesinin güvenilirliği

2019 yılında Bölge Mahkemesi, “10 metreden daha yüksek devasa dalgaların mantıksal olarak tahmin edilemeyeceğini” belirterek risk değerlendirme raporunun güvenilirliğini yalanladı.

Pasifik Okyanusu kıyısındaki Fukuşima’da bulunan 6 reaktörlü nükleer santral, 11 Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki sarsıntının tetiklediği 10 metreyi aşan dev dalgalar altında kaldı.

Santralde reaktörleri soğutmak için kullanılan sistemin elektrik beslemesi kesilmişti. Bazı reaktörlerde çekirdek erimesi, bazılarında ise hidrojen patlaması yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu